Drukuj

W dniach 20-29. lipca 2017r. odbyły się w Pradze indywidualne mistrzostwa świata w Gomoku. Impreza składała się z turnieju eliminacyjnego, turnieju mistrzowskiego (finał A), turnieju towarzyszącego (finał B) oraz dwóch turniejów z wyraźnie krótszym czasem, tj. Blitzem i Superblitzem Gomoku.

W 3-dniowym turnieju eliminacyjnym 30 graczy rywalizowało o 7 premiowanych awansem miejsc na dystansie 8 rund z czasem 60 minut + 30 sekund za ruch.  Swojej szansy szukało 6 reprezentantów Polski: zeszłoroczni drużynowi mistrzowie świata - Michał Żukowski, Michał Zajk, Łukasz Majksner i Piotr Małowiejski, powracający do grania Maciej Nowakowski oraz debiutujący na wielkiej imprezie Bogdan Brachaczek.

Na półmetku rywalizacji w czołowej siódemce znajdował się Maciek (3-1) oraz Łukasz (2,5-1,5). Kontaktu z czołówką nie tracił Bogdan (2,5-1,5) a po problemach w pierwszych grach do walki wracali uznawani za faworytów eliminacji Michał Zajk i Michał Żukowski (obaj po 2,5-1,5). Tylko Piotrkowi wiodło się gorzej i z bilansem 1,5-2,5 musiał zacząć wygrywać aby zachować szansę na dobre miejsce. W kolejnej rundzie doszło do polskich starć. Majksner wygrał z Zajkiem, a Brachaczek z Żukowskim, co przybliżyło zwycięzców do wymarzonego finału. Ważna dla układu tabeli była 7. runda, w której Maciek przegrał z Pavlem Laube z Czech, Bogdan z Mikhailem Kozhinem z Rosji, a Michał Zajk nie sprostał Ukraińcowi Olegowi Bulatowskiemu. W grze pozostali tylko mistrz - Łukasz Majksner i wicemistrz Polski - Michał Żukowski. Łukasz niestety w bezpośredniej grze o awans okazał się gorszy od Denisa Osipova, który dzięki tej wygranej zapewnił sobie udział w finale, zaś Michał pewnie pokonał rewelację turnieju - Petera Żiżkę z Czech.

Do turnieju A zakwalifikowali się: Martin Muzika, Petr Żiżka i Pavel Laube z Czech, Zoltan Laszlo z Węgier, Mikhail Kozhin i Denis Osipov z Rosji oraz Michał Żukowski z Polski. Bogdan, Michał i Łukasz potwierdzili swój udział w turnieju B, a Maciek z Piotrkiem wrócili do kraju po eliminacjach.

W turnieju A Michał z bilansem 5-6 zajął ostatecznie 8. miejsce w 12-osobowej stawce, a medale przypadły Zoltanowi Laszlo (złoty), Rudolfowi Dupszkiemu (srebrny) oraz Denisowi Osipovowi (brązowy). Widzimy więc, że dwaj gracze z eliminacji zakończyli mistrzostwa na podium :)

W turnieju B udział wzięło 21 graczy. Zwyciężył, zdobywając national place dla swojego kraju - Maxim Karasev z Rosji (8-1) przed Michałem Zajkiem (7-2) oraz Czechem Stepanem Tesarikiem (6-3). Łukasz z bilansem 5-4 zajął 9. miejsce, a Bogdan z dorobkiem 4 punktów uplasował się na 14. miejscu.