Wywiad z Attilą Demjánem po Mistrzostwach Świata 2011 w Gomoku. Huskvarna, Szwecja.

 

1. Gratulujemy zdobycia tytułu mistrza świata w gomoku! Wygląda na to, że tym razem byłeś w świetnej formie. Jakie są główne różnice pomiędzy tym, a poprzednim występem?

Dziękuję! Wydawało mi się, że mam mniejsze szanse niż 2 lata temu. Nie mogłem się przygotować do tych mistrzostw, dlatego mój występ był w pewnym sensie improwizacją. Byłem w kiepskiej kondycji umysłowej, nie mogąc odnaleźć  ducha walki i motywacji. Udało mi się uniknąć pechowych sytuacji i wszystko zaczęło iść po mojej myśli. Potraktowałem te zawody luźniej niż poprzednio, próbowałem być tak spokojny i zrelaksowany jak to możliwe, żeby zrekompensować braki w przygotowaniach. Wierzę, że pomogło mi to osiągnąć mój ostateczny cel.

2. Zostałeś nowym szefem Komisji Gomoku. W jaki sposób planujesz zachęcić komisję do aktywnego i pomyślnego rozpowszechniania gomoku?

W pierwszej kolejności chciałbym poszerzyć komisję o nowych członków, którzy mogliby być pomocni. Zacząłem już prace nad różnymi projektami. Myślę, że członkowie powinni być związani z gomoku, dzięki czemu byliby bardziej rzetelni. Najważniejsza jest wola zrobienia czegoś, ruszenia
z miejsca. Pora rozpowszechnić gomoku.

3. Jesteś znany jako bardzo aktywna osoba na wszystkich płaszczyznach związanych z gomoku. Jesteś również pełen nowych pomysłów. Czy mógłbyś przedstawić czytelnikom kilka z nich?

Faktycznie mam kilka pomysłów. Jedną z najważniejszych rzeczy jest zasada otwierania gry, więcej szczegółów później. Planuję również stworzyć 2 nowe strony internetowe - jedna informacyjna o gomoku, druga do grania online. Są to moje najistotniejsze plany na ten moment. Chcę również nawiązać kontakt z Azją (szczególnie Chinami) i pokazać, jak wspaniałą grą jest gomoku. Chciałbym także zorganizować więcej turniejów na żywo. Kończę powoli swoje 2 książki dotyczące teorii gomoku, obydwie wkrótce zostaną wydane. Planuję otworzyć klub gomoku w Budapeszcie.

4. Czy myślisz, że gomoku może stać się dyscypliną sportową? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby tak się stało?

Teoretycznie tak, może. Jednak wątpię, by gomoku stało się profesjonalnym sportem w nadchodzących latach. Musimy na to dużo pracować - potrzebujemy wielu aktywnych ludzi, stabilności finansowej, a także trochę szczęścia. W tej chwili brakuje nam większości, jeśli nie wszystkich powyższych czynników.

5. Obecnej regule otwierania partii daleko do perfekcji. Jak ją ulepszyć?

Tak, reguła swap2 daje zdecydowanie zbyt dużą przewagę rozpoczynającemu graczowi. Moim zdaniem zasada "5 swap" (nie ma jeszcze oficjalnej nazwy tej reguły) byłaby optymalna. Jest podobna do zasady Tarannikova w renju, jednak nie ma ograniczeń dotyczących miejsca danego kamienia. Gracz który nie postawił ostatniego kamienia może zarówno zamienić kolory, jak i postawić kolejny, aż do 5-go ruchu. Moim zdaniem byłby to świetny kompromis i krok w dobrym kierunku uczynienia gomoku grą wyrównaną.  Jestem również otwarty na nowe pomysły. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mieli alternatywne reguły otwarć.

6. Ostatnio zacząłeś używać programu Renju Solver. Jako, że jesteś pierwszym takim europejskim graczem gomoku, jaka jest twoja opinia o tym programie? Myślisz, że jest kamieniem milowym w kierunku rozwiązania gomoku, czy raczej dobrym narzędziem do głębokich analiz?

Nie obawiam się pełnego rozwiązania i przeanalizowania gomoku. Wymagałoby to zbyt dużej ilości czasu i z tego co wiem, możliwości informatyczne nie są wystarczająco duże, żeby tego dokonać. Bardzo lubię ten program. Od momentu jego nabycia na nowo rozpocząłem analizę gomoku po kilku latach przerwy. Ten program czyni analizowanie bardziej ekscytującym i przyjemnym niż wcześniej.

7. Czy uważasz, że obecny system kwalifikacji, harmonogram i wszystko inne związane z Finałem AT na Mistrzostwach Świata w Gomoku jest prowadzone w najlepszy możliwy sposób? Jeśli nie, jakie zmiany powinny zostać wprowadzone?

Trudne, a zarazem ważne pytanie. Jako, że w gomoku jeszcze nie gra na żywo tak wielu graczy jak w renju, mamy łatwiejszą sytuację. Jedną z rzeczy jakie bym zmienił jest liczba miejsc narodowych. W tej chwili jest to czołowa siódemka z poprzedniego AT (podobnie jak w renju), ale myślę że powinno się zmniejszyć tę liczbę do 5. Otrzymałoby wówczas szansę więcej graczy z turnieju kwalifikacyjnego (QT). Cieszę się, że w końcu mamy taki sam limit czasowy, jaki jest stosowany w finale AT w renju. Myślę, że 135 minut +30 sekund za ruch to optymalny limit. Podoba mi się również harmonogram AT.

8. Jakie są najważniejsze aspekty gry, na jakie każdy powinien zwrócić uwagę przygotowując się do Mistrzostw Świata?

Pomimo tego, że liczba możliwych otwarć jest znacznie większa niż w renju, każdy przygotowany gracz powinien znać najistotniejsze teorie. Znanie ich bardzo często okazuje się być pomocne przy uzyskiwaniu przewagi w początkowej fazie gry, nawet jeśli przeciwnik wybiera opcję swap2, psując tym samym początkowy plan. Poza znaniem otwarć, uczestnik powinien skupić się na swoich przeciwnikach, szczególnie ich nastawienie do gry, znajomość teorii, radzenie sobie z czasem, generalna strategia, itp. Równie ważne jest przygotowanie ogólnej strategii na całe zawody oraz różne taktyki na dane partie.

9. Jakie masz plany na przyszłość (zarówno związane, jak i niezwiązane z gomoku)?

Jeśli chodzi o gomoku, planuję być aktywnym graczem i organizatorem (zarządzanie turniejami, stroną internetową, HR, PR, itp.) kontynuując to, co zacząłem. Poza gomoku, od roku gram w pokera. Odkąd ukończyłem uniwersytet, zacząłem utrzymywać się z tej gry i planuję ją kontynuować jako hobby. Chcę być coraz lepszy w pokera, podobnie jak w gomoku, w związku z czym spędzam sporo czasu analizując obie gry. Chciałbym również dużo podróżować, częściej uczestniczyć w turniejach gomoku i renju.

10. Co następnie planujesz zrobić, aby stać się jeszcze lepszym graczem gomoku niż w chwili obecnej?

Sporo ostatnio o tym myślałem. Moim zdaniem każdy gracz ma pewien poziom umiejętności, po którym  ciężko mu się rozwijać, ale wciąż jest to możliwe. Ciężko mi określić elementy gry, które powinienem u siebie poprawić. Wszystko co mogę zrobić to kontynuować aktywności związane z gomoku, które pozwoliły mi dojść do obecnego poziomu - analizowanie, granie, zdobywanie doświadczenia. Pisanie książek o gomoku również trochę mi pomogło, w szczególności w psychicznym aspekcie gry (siła psychiczna, pewność siebie). Wzmacnianie kondycji psychicznej, wytrzymałości i dobrego stanu zdrowia również może prowadzić do kolejnych sukcesów.

 

Wywiad został przeprowadzony przez magazyn Renju World.

Tłumaczenie - Łukasz Majksner.

Real time web analytics, Heat map tracking