W standardowej odmianie gomoku przewaga gracza, który kładzie na planszy pierwszy kamień, jest tak ogromna, że powinien on zawsze wygrać (czyli ma SW)

SW = sure win = pewne zwycięstwo.

Kamil (kashon) prezentuje swoje biblioteki :

Witajcie, zacznijmy po kolei - nie ma czegoś takiego jak „tylko parędziesiąt kombinacji i się wygrywa każdą partie”.

Mi się udało prawie całościowo nauczyć 2 najpopularniejsze sure win (SW – pewne zwycięstwo) - a mianowicie d4 i i7. Wg teorii pozostało jeszcze 24.

W chwili obecnej moja biblioteka zagrań do d4 wynosi około 4400 ruchów, zaś do i7 2700 - tak wiec w sumie ponad 7000 ruchów na nauczenia! Nauczenie większości z nich, zajęło mi ponad 2 miesiące, studiując je czasem po 3-4 godziny dziennie, z czego dużo czasu spędziłem na tworzeniu własnych wariantów sure win. Ogólnie dostępne biblioteki przewidują, iż białe bronią się w najlepszy dostępny sposób, co prawie nigdy nie jest zgodne z rzeczywistością. Dlatego też parę tysięcy ruchów należy dodać samemu! Nie jest to sprawa łatwa, a na dodatek niezwykle pracochłonna. Jednakże istnieje możliwość odkrycia niezwykle skutecznych obron, których praktycznie nikt nie stosuje. Oczywiście czarne i tak maja wygraną…

Tym, którzy z góry przekreślają klasyczną odmianę gomoku, chciałbym zwrócić uwagę, iż jedynie parę osób zna tak naprawdę sure win i w dalszym ciągu gra w gomoku bez swap ma duży sens poznawczy. Niejednokrotnie widziałem jak gracze swap, z rankingami większymi niż 1900 popełniają bezsensowne błędy w ataku, nie wykorzystując oczywistych sytuacji, właśnie ze względu na brak znajomości podstawowych schematów. Z życzeniami milej gry, kashon.

Zmodyfikowane warianty otwarć:

d4

d4

pobierz d4.lib

d4-1

d4 wariant 1

d4-2

d4 wariant 2

d4-3

d4 wariant 3

i7

i7

pobierz i7.lib

i7-1

i7 wariant 1

i7-2

i7 wariant 2

i7-3

i7 wariant 3

d4-i7

d4-i7

k-1

wariant k-1

pobierz k-1.lib

k-2

wariant k-2

pobierz k-2.lib

k-3

wariant k-3

pobierz k-3.lib


Inne biblioteki standardu :

pobierz
h8-i9-j8-k8.lib

pobierz
h8-i9-j8-i8-i7-j7.lib

pobierz
h8-i9-j8-i8-i7-h6.lib

Real time web analytics, Heat map tracking