Piąty sezon Euroligi gomoku rozpoczął się pierwszego listopada 2008, a skończył dziesiątego maja 2009. Szczegóły Euroligi: system szwajcarski, 9 rund, zasada swap2, 10 minut na gracza, mecze są rozgrywane na stronie playok.com. Zespół składa się z co najmniej 4 graczy. W meczu rywalizują ze sobą dwie drużyny, które liczą po 4 graczy. Każdy zawodnik gra dwie gry przeciwko każdemu zawodnikowi z przeciwnej drużyny, więc jeden gracz gra 8 partii w trakcie meczu. Tym razem uczestniczyły 34 drużyny z więcej niż 200 graczami z ponad 10 krajów. Oznacza to, iż był to największy i najcięższy sezon Euroligi. Nie tylko z powodu tak dużej liczby uczestników, ale również ze względy na siłę zespołów. W moim artykule skoncentruję się na najmocniejszych drużynach i ich wynikach, ich walce o pierwsze miejsce. Wymienię poniżej najsilniejsze zespoły z krótkim komentarzem.

 • Dark Team (Polska). Zwycięzca ostatniego sezonu. Mieli zdecydowanie duże szanse być na podium, ponieważ wygrali w ubiegłym sezonie, pokazując bardzo mocną grę.
 • Demons and Wizards (Polska). Są drugim polskim zespołem. Mogą być niebezpieczni dla każdego, lecz w mej opinii byłoby dużą niespodzianką ujrzeć ich wśród czołowej trójki.
 • Woodenheads B (Czechy). Najbardziej pechowy zespół w zeszłym sezonie. Uważam, że byli jednym z trzech faworytów w tym sezonie, bardzo silny i stabilny zespół. Mieli bardzo duże szanse na wygranie lub bycie w TOP3.
 • Midi Rod (Czechy). Nowy, barwny zespół z zawodnikami z kilku krajów. Mogą być trudnym przeciwnikiem dla każdego, lecz nie mają większych szans na wygranie bądź bycie na podium.
 • North Pole (Rosja). Zwycięzca drugiego sezonu, pod nazwą Polar Bears. Prawdopodobnie są najbardziej stabilnym zespołem w lidze, nie wydaje się by mieli złe dni. Jeden z trzech faworytów w mojej opinii, więc miał bardzo duże szanse na medal.
 • cRUSaders (Rosja). Zwycięzca trzeciego sezonu. Bardzo silny zespół, generalnie ładnie grający. Moim zdaniem byli mocniejsi w ostatnich latach, ale nadal są bardzo dobrzy.
 • Outtagetyou (Estonia). Kolejny nowy zespół, stworzony przez estońskich graczy renju. Jako, że są graczami najwyżej klasy w renju, mieli wielkie szanse. Z drugiej strony nie grają w gomoku tak często, nie znają też teorii i nie mają wystarczająco dużo rutyny, dlatego uważałem iż nie mogą znaleźć się na podium.
 • Valahia (Rumunia). Rumuński zespół, który był coraz to silniejszy w poprzednich latach. Mogą być niebezpieczni, lecz nie mają zbyt dużych szans na TOP3.
 • Sugar Cube (Węgry). Najmocniejszy węgierski zespół. Szczerze mówiąc, przed startem myślałem że wygramy, ponieważ staliśmy się wystarczająco mocni. Niestety stabilność moich kolegów z drużyny nie jest ich głównym atutem i to prowadzi do pewnych problemów w trakcie sezonu.

Ostatecznie moje przypuszczenia co do końcowych wyników były następujące: TOP3 - Woodenheads B, North Pole, Sugar Cube w każdym możliwym porządku. Nie sądziłem, by któryś zespół poza tą trójką mógł wygrać. TOP10 - pozostały drużyny wymienione powyżej.

W pozostałej części artykułu będę komentował wydarzenia ligi po kolei, według rund.

 

Pierwsza runda: Woodenheads B - North Pole 20:12. Dwaj wielcy faworyci spotkali się już w pierwszej rundzie. Co za interesujące losowanie ! Ten mecz był dość łatwo wygrany przez Czechów. Interesującym faktem jest, że te dwie drużyny zmierzyły się w ostatniej rundzie zeszłego sezonu, gdzie Woodenheads B wciąż mieli szansę stać się zwycięzcą. Mecz wygrali Rosjanie, zaledwie jednym punktem ! Z tego powodu Woodenheads B spadli na 4. miejsce, a zespół North Pole uplasował się na 3. miejscu. Bardzo smutny finisz w wykonaniu Czechów.

Tymczasem Sugar Cube pokonał inny węgierski zespół, a wszystkie pozostałe wymienione drużyny wygrały swoje mecze.

Druga runda: Sugar Cube - Demons and Wizards 20:12. Dwie wielkie drużyny spotkały się już w drugiej rundzie. Sugar Cube wygrali ten mecz z wyraźną przewagą. Dwie inne wielkie drużyny zagrały ze sobą - cRUSaders i Valahia, padł remis. Wszystkie pozostałe wielkie drużyny wygrały swoje mecze.

Trzecia runda: Dark Team - Midi Rod 19:13. Ubiegłoroczny zwycięzca pokonał nowy zespół oparty na Czechach. Myślę, że te dwie drużyny są dość równe. Wszystkie pozostałe wielkie drużyny wygrały swoje mecze. Sugar Cube ma punkt bez gry, ponieważ Outsiders (czesko-słowacki zespół) zrezygnował z gry w tej rundzie.

Czwarta runda: Sugar Cube - Dark Team 17,5:14,5. Węgrzy spotkali się z ostatnim zwycięzcą. W poprzednim sezonie Dark Team wygrali po ciężkiej walce, lecz tym razem Sugar Cube pokonali polskiego przeciwnika i zabezpieczyli pozycję lidera rozgrywek. W połowie rozgrywek był czas zobaczyć najmocniejsze zespoły w walce ze sobą. W tej rundzie były równie wyrównane mecze - Woodenheads B - Outtogetyou (17:15). Czesi w bardzo twardej walce pokonali graczy renju, którzy byli blisko zwycięstwa. North Pole zaś pokonał Valahię (17:15). Midi Rod, cRUSaders i Demons and Wizards wygrały swoje mecze.

Piąta runda: cRUSaders - Sugar Cube 12:20. Węgierski zespół pewnie pokonał Rosjan. Ten mecz był o wiele łatwiejszy, niż wcześniej myślałem. Dark Team przegrał  z Woodenheads B (14:18), Midi Rod pokonali Valahię (18:14), a North Pole, Outtogetyou i Demons and Wizards wygrały swoje mecze.

Czołówka po 5. rundzie :

 1. Sugar Cube 5 punktów
 2. Woodenheads B 5 punktów
 3. North Pole 4 punkty
 4. Demons and Wizards 4 punkty
 5. Midi Rod 4 punkty
 6. Outtogetyou 4 punkty
 7. cRUSaders 3,5 punktu
 8. Dark Team 3 punkty
 9. Valahia 2,5 punktu

Szósta runda: Sugar Cube - Woodenheads B 21:11. Dwie drużyny z maksymalną ilością punktów spotkały się dopiero w szóstej rundzie ! Węgrzy wygrali bitwę bez większego wysiłku. Sądziłem, że miał to być najtrudniejszy mecz, lecz skoro Czesi nie byli wystarczająco zmotywowani, nie zagraliśmy z dużym skupieniem. North Pole pokonał Midi Rod (19:13), a Demons and Wizards zremisowali z Estończykami. cRUSaders, Dark Team i Valahia wygrały swoje gry z mniej wymagającymi przeciwnikami.

Siódma runda: North Pole - Sugar Cube 17,5:14,5. Był to najprawdopodobniej nasz najgorszy mecz odkąd założyliśmy Sugar Cube. Byliśmy całkowicie bez formy,  a Rosjanie zagrali bardzo dobrze, zasłużyli na ten punkt. Woodenheads B pokonali Demons and Wizards (17:15), a cRUSaders Outtogetyou (18:14). Dark Team, Midi Rod i Valahia wygrały swoje mecze.

Dwie rundy przed końcem były trzy drużyny z 6 punktami - Sugar Cube, Woodenheads B i North Pole. Grały już ze sobą, więc nadzieję na stratę punktów przez rywali pokładali w pozostałych silnych drużynach. Gdyby wyniki nie zmieniły się przez ostatnie dwie rundy, dzięki dodatkowym współczynnikom mistrzem byłoby Sugar Cube, drugi byłby zespół Woodenheads B, a trzeci North Pole.

Ósma runda: Sugar Cube - Midi Rod 16:16. W tej bardzo ważnej rundzie nie udało się mojej drużynie pokonać Midi Rod, uzyskaliśmy tylko pół punktu. Wydaje się, że porażka z Rosjanami w poprzedniej rundzie odcisnęła na nas swe piętno. Woodenheads B pokonał cRUSaders 20:12, a North Pole Dark Team 19:13. Valahia zremisowała z Outtogetyou, a Demons and Wizards łatwo wygrali swój mecz.

Siódma i ósma runda uczyniła ligę bardzo ekscytującą. Sugar Cube prowadził jeszcze przed ósmą rundą, ale później spadł na trzecie miejsce. Pozostała tylko jedna runda, na czele było Woodenheads B przed North Pole. Oba zespoły po 7 punktów. Sugar Cube mając 6,5 punktu zajmowali trzecie miejsce, mając nadzieję iż ich wielcy przeciwnicy zgubią punkty w ostatniej rundzie. Pozostałe wielkie drużyny nie miały już szans w walce o tytuł.

Dziewiąta runda: Bardzo ciekawe parowanie. North Pole - cRUSaders. North Pole musieli pokonać swych rodaków i liczyć na stratę punktów przez Woodenheads B aby zdobyć tytuł. Woodenheads B - Midi Rod. Woodenheads B powinni wygrać, jeśli chcieli zostać mistrzami.
W przypadku porażek wielkiej trójki, Woodenheads B utrzymaliby pierwsze miejsce. Sugar Cube - Outtogetyou. Sugar Cube musi wygrać i liczyć na stratę punktów swych rywali.

Pierwszy odbył się mecz Sugar Cube. Węgrzy wygrywając z Estończykami, pokazali swoje chęci na wygranie ligi, kończąc sezon z dorobkiem 7,5 punktu. Zostały jeszcze dwa mecze do rozegrania, które miały zdecydować o końcowej tabeli.

Następnie Woodenheads B zagrało z Midi Rod. Po remisie przeciwko Midi Rod miałem trochę wiary w to, że Woodenheads B nie wygra ostatniego meczu. Patrząc jednak tylko na składy, byli dużo mocniejsi. Ich sytuacja była identyczna jak w zeszłym sezonie. Gdyby wygrali ostatni mecz, zostaliby mistrzami. Przegrali jednak z North Pole i zajęli czwarte miejsce. Kto życzyłby, aby tak dramatyczna historia się powtórzyła?! Uważam, że Midi Rod chciało i to stało się prawdą! Pokonali Woodenheads B (17,5:14,5). Wyprzedziliśmy więc Czechów i nie mogli już tego zmienić. Zakończyli sezon z 7 punktami i zdobyli brązowy medal.

W tym momencie byliśmy na drugim miejscu, ale wciąż mieliśmy małe szanse na mistrzostwo. Ostatni mecz zdecydował, komu należy się tryumf - Węgrom czy Rosjanom.

North Pole - cRUSaders. North Pole przegrało w pierwszej rundzie z Woodenheads B, lecz wygrało pozostałe spotkania. Wydawali się więc być nie do zatrzymania. Wiedzieli, że jeśli wygrają bądź zremisują - zdobędą mistrzostwo. Nie śmiałem mieć nadziei, że cRUSaders mogą wygrać, nawet jeśli ich lider - Alexei Ritter jest lepszy w mojej opinii od graczy North Pole. North Pole wygrało bardzo łatwo (20:12), kończąc sezon z dorobkiem 8 punktów, zajęli więc pierwsze miejsce. My zaś mieliśmy gorzkie miejsce drugie. Myślę, że North Pole zasłużyło na wygraną. Postawili na widowisko z bardzo silnym i konsekwentnym działaniem. Cieszę się, że pomimo jednej porażki i remisu w meczu, który powinniśmy wygrać, udało się nam zająć drugie miejsce. Współczuję trochę Woodenheads B, ponieważ uważam że zasłużyli na pierwsze miejsce. Identyczny scenariusz powtórzył się tak w czwartym, jak i w piątym sezonie. W ostatnie rundzie stracili pozycję lidera, bardzo pechowo. Midi Rod zajęło 4. miejsce, myślę że absolutnie na to zasłużyli, uzyskali bowiem 1,5 punktu z czołową trójką. Valahia (5. miejsce), Dark Team (7.), cRUSaders (8.) i Demons and Wizards (9.) również zasłużyli na swoje miejsca. Byli niebezpieczni i pokazali dobrą grę. Największą niespodzianką było dla mnie 12. miejsce Outtogetyou. Myślę, że gdyby nie mieli pecha, mogliby grać znacznie lepiej.

Najlepsi trzej gracze sezonu wedle statystyk.

 1. Attila Demjan (Węgry, Sugar Cube). Wygrał 84,38% gier, zdobywając 54 z 64 możliwych punktów.
 2. Andrey Litvinenko (Rosja, North Pole). Wygrał 83,82% gier, zdobywając 57 z 68 możliwych punktów.
 3. Alexei Ritter (Rosja, cRUSaders). Wygrał 76,47% gier, zdobywając 52 z 68 możliwych punktów.

Było jeszcze wielu innych mocnych graczy, takich jak: Michał Kozimor, Paweł Nowak, Michał Zajk i Michał Żukowski z Polski, Pavel Laube, Jan Stradal, Ondrej Nykl, Adam Horvath oraz Vladimir Nipoti z Czech, Alex Litvinenko, Alexei Potapov i Andrei Sviridov    z Rosji, Timo Ilu, Andry Purk, Tunnet Taimla oraz Ants Soosyrv z Estonii, Rudolf Dupszki    i Gergo Toth z Węgier.

 

Tłumaczenie - Michał Żukowski.

Real time web analytics, Heat map tracking